Yazar : Metın And
Kategori : Resim - Heykel
Fiyat: 115.74   Liste Fiyatı : 115.74
Ürün Satışta. 
Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 9789750843792
Yayın Tarihi : 2019-01-07
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 248
Kapak : Ciltli
Kağıt : Kuşe
Boyut : 223 X 281
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Metin And, 1985'te yayımladığı bir yazıda Çarşı Ressamları deyimini ilk kez kul­landığı zaman, hem sanat tarihi terimlerimize yeni bir kavram eklemiş hem de bu sanatçıların dünyasını, nasıl çalıştıklarını, neleri resmettiklerini, bu eserlerin ne­relerde bulunduğunu, sanat ve kültür tarihi araştırmalarında bunlardan nasıl ya­rarlanılacağını örnekleriyle göstermişti. 2007'ye kadar devam eden bu yazılar, yer yer tekrarlanan içerikleriyle bir tanıtma, benimsetme ve bilgilendirme çalışmasının uzantısı olarak anlaşılmalıdır.

Çarşı Ressamları ve eserleri başlangıçta minyatürlerle birlikte anılmış, ilk örnekleri yayımlayan F. Taeschner de bu resimleri minyatür olarak adlandırmış, ayrı bir ad verme ihtiyacı duymamıştır. Bunları benzerlerinden ayırmayı, tasvir sanatlarının farklı bir dalı olarak tanıtmaya çalışmayı ilk kez Metin And denemiş, dünyanın dört bir yanına dağılmış olan Çarşı Resmi Albümlerinin görüntülerini binbir güçlükle temin ederek yazılarında, kitaplarında kullanmıştır.

Osmanlı Tasvir Sanatları'nın ikinci cildi olan Çarşı Ressamları, 1985-2007 arasında ya­yımlanmış on iki makale ve Tülün Değirmenci'nin uzun bir giriş yazısıyla muhtasar bir Albüm'den oluşuyor. And'ın hayatı boyunca tutkuyla peşlerinden koştuğu tasvirler ve yazılar, onun yazılmış ama yok olmuş ya da hiçbir zaman yazılamamış kitabının ayak sesleri yalnızca...

Okuyucu Yorumları