Kategori : İslam Kültürü
Fiyat: 30.00   Liste Fiyatı : 30.00
Ürün Satışta. 
Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 9786058916074
Yayın Tarihi : 2013-12-30
Yayın Dili : Türkçe - Arapça
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 272
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 145 X 215
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Biz Aile Hukuku içerisinde nikâhtan başlamak üzere, nikâhlı kaldığı müddetçe kadına verilen hakları, dolayısıyla erkeğin eşine karşı vazifelerini ortaya koyan hükümleri, bu hükümlerin mesnedi olan hadisleri tahlil etmeyi ve mezheplerin bu hadisleri yorumlayışlarındaki isabetini sorgulamak amacıyla yaptığımız bu çalışmamızın, İslâm öncesi dönemden İslâm sonrası aile kurumuna aktarılmış bulunan gelenek ve görenekleri tespit etmeye katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Yine, sadece Aile Hukuku sınırları içerisinde değil, ama kadınları ilgilendiren bütün sahalardaki hükümlerin yeniden ve daha özenle incelenmesi gerektiği hususunda bir ihtiyacın oluşmasına katkı sağlayacağını umuyoruz.

Bütün bu temennilerin ötesinde, bu araştırmanın günümüz İslâm ülkelerinde yaşayan kadınların içinde bulundukları bazı olumsuz şartları ve onları bu şartlara taşıyan nedenlerin en azından bir kısmını daha iyi kavramaya vasıta olacağı kanaatindeyiz.
Giriş bölümünde; araştırmanın konusu ve alanı, araştırmanın kaynakları, araştırmanın metodu ile eserin mâhiyeti hakkında bilgi verdik.

Birinci Bölümde, öncelikle aile ve nikâhın tanımı üzerinde durduk. Arkasından, nikâhın şartları bağlamında icab ve kabul sözleri, evlenme manilerinin bulunmaması, kız ve dul kadının evliliğe rızası, nikâh akdini taraf olarak kadın yerine velînin icra etmesi, şahitlerin bulunması ve evliliğin ilânı ile resmî nikâhın hükmü gibi konuları işledik.

İkinci Bölümde, Kadının Kocası Üzerindeki Maddî Hakları başlığı altında mehir, mehir kavramının tanımı ve hukukî yönü, mehirin çeşitleri ve miktarı, nafakanın tanımı ve hukukî yönü, nafakanın konusu ve miktarı, nafakayı gerekli kılan şartlar, nafaka yükümlülüğünün ifa edilmemesi konularını irdeledik.

Üçüncü Bölümde ise, Kadının Mehir ve Nafaka Dışındaki Haklarından cinsel ilişki hakkı, hayız, nifas ve cinsel ilişki, azil ve doğum kontrolü, kadının kendi malında tasarrufu, kadının kocasının malında tasarrufu ve güzel muamele konularını gözden geçirdik.

Okuyucu Yorumları