Yayıncı : Hilal Ajans
Kategori : Masa Oyunları
Fiyat: 60.00   Liste Fiyatı : 60.00
Ürün Tükendi. 
Favorilere Ekle
Format : Oyun Ve Oyuncak
Barkod : 8693222830832
Yayın Tarihi : 0000-00-00
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
700 YILLIK TARİHİ OYUN
OSMANLI SATRANCI
www.yumurcakshop.com

Bu oyunu oynayanlar arasında;
Şeyh Edebali ile oynayan Osman Gazi, Osmanlı İmparatorluğunun temellerini atmış,
Fatih Sultan Mehmet alınamaz denilen Bizans´ı Yavuz Sultan Selim´de geçilmez denilen Sina Çölünü ordusu ile geçerek Mısır´ı fethetmişlerdir.
Mimar sinan muhteşem mimari şaheserleri yapmış, Piri Reis dünya haritasını çizmiş,
Mehmet Akif ve Necip Fazıl gibi insanlar edebiyat ve şiir üstadı olmuşlardır.
Şimdi ise bizlere unutturulan 700 yıllık geçmişi olan bu akıl ve zeka oyununu yeni Yavuzlar yetişmesi dileği ile sizlerin ve çocuklarınızın kullanıına sunuyoruz.

Osmanlı Satrancı
Bir tasavvuf oyunu olan Satranc-ı Urefa'nın, yani Ariflerin Satrancı'nın ünlü İslam mutasavvıfı Muhiddin Arabî (1165 -1240) tarafından icat edildiği bilinmektedir. Oyunu tasarlayan kişinin öğrencilerine insanın yaşadığı, geçirdiği çeşitli halleri yaşantıları ve idrak seviyelerini Allah rızası için nasıl yaşanılması gerektiğini öğretmeyi amaçladığı görülmektedir.
Oyunun ilk ortaya çıkışında ileriye göndererek ödüllendiren basamaklar arasında oklar, geriye götürerek cezalandıran basamaklarda ise yılanlar çizili olduğundan "Yılanlı Dama” diye de anılır olmuş.
Mücahade'den Müşahede'ye, Mahv'dan İzzet'e, Sabır'dan Maksud'a ve en mühimi de Muhabbet'ten Visâl'e ansızın ulaşmak kolaylığı sağlanmıştır.
Bir de bu bahsi Necip Fazıl Kısakürek'in o pek âdâlı, pek şatafatlı lisanıyla özetlemek istersek şöyle bir hakikat çıkar karşımıza: 'Şeyh-i Ekber Muhiddin-i Arabi Hazretleri'nin (1165-1240) Şatranc-ı Urefa isimli meşhur mağfiret yolu tablosunda birtakım küçük yılanlar vardır ki, kötü huyları temsil eder ve insanı mütemadiyen aşağı kademelere düşürür. Yılanlı mıntıka geçildikten sonra da birtakım oklar vardır ki, iyi huyları temsil eder ve insanı mütemadiyen üstün kademelere uçurur. Fakat gurur, bu tabloda, her tehlike bittikten ve en üstün derece elde edildikten sonra kalan muazzam bir yılandır ki, başı kemalin taa yanında, kuyruğu da zevalin taa dibindedir. Bu yılanın başına basan, göğün yedinci katından yerin yedinci katına düşer ve mahvolur., işin hakikatini Allah (celle celâluhu) bilir.

Okuyucu Yorumları